BALA

KİTAP

TOPLULUĞU

 

Çocuk Edebiyatçılar alanındaki boşluğun doldurulması amacıyla, Çocuk Edebiyatçılar Birliği ve Türk Ocakları biraraya gelerek, çalışmalara başladı. Bu çalışmalar neticesinde, ”Bala Kitap Topluluğu” kuruldu.   Çocuk Edebiyatçıları Birliği ve Türk...

 

Çocuk Edebiyatçılar alanındaki boşluğun doldurulması amacıyla, Çocuk Edebiyatçılar Birliği ve Türk Ocakları biraraya gelerek, çalışmalara başladı. Bu çalışmalar neticesinde, ”Bala Kitap Topluluğu” kuruldu.

 

Çocuk Edebiyatçıları Birliği ve Türk Ocakları işbirliğiyle gerçekleştirilen “Bala Kitap Topluluğu” toplantısı Türk Ocağı Merkezinde yapıldı. Her yeni oluşumda olduğu gibi bu ilk toplantıya katılanlarda da merak ve heyecan duyguları hemen dikkati çekiyordu.

 

Toplantının organizatörü Arslan Küçükyıldız’ın açış ve bilgilendirme konuşmasının ardından katılımcıların kendilerini kısaca tanıttıkları “tanışma faslı” yapıldıktan sonra önceden belirlenen gündem maddeleri ele alındı. Samimi bir atmosferde geçen toplantıda katılımcılar çocuk edebiyatını masaya yatırarak onu değişik açılardan incelediler; bu alandaki sorunlar, amaçlar, yöntem ve teknikler dile getirildi. Çocuk edebiyatının tarihçesi, eski yıllarda çocuklar için yayımlanan dergi ve kitaplar, gerek bilerek gerekse farkında olmadan yapılan yanlışlar hakkında aydınlatıcı konuşmalar yapıldı.

 

Topluluğa bir başkan ve sözcü seçilmesi teklif edildi ve bu teklif herkes tarafından uygun bulundu. Bala Kitap Topluluğu Başkanlığına eğitimci- yazar Nazmi Şimşek, topluluk sözcülüğüne de eğitimci-yazar Sırrı Er seçildiler.

 

Bu topluluğun kuruluş amacı olarak şu görüş kabul edildi: “Ülkemizde çocuk edebiyatı alanında büyük bir boşluk vardır. Her önüne gelen çocuk kitabı çıkarmaktadır. Çocuklarımız, genellikle yerli ve yabancı yazar ve yayıncıların istismarıyla karşı karşıyadır. Kütüphanelerimiz ve kitap vitrinleri, genellikle bu yayınlarla doludur. İnternet, okumayı azaltmıştır. Okuyucu sayısı hızla azalırken bu az sayıdaki okuyucu kendi kültürüne yabancı eserlere yönelmektedir. Gelecek nesiller, kendi kültürünü öğrenememe tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu arada çıkan az sayıdaki yerli edebiyat ürünleri, genellikle, beklenen kaliteye ulaşamamıştır. Kaliteli eserler, bunların yazarları ve yayıncıları desteklenmeye muhtaçtır. Bala Kitap Topluluğu, bu alandaki eksiklikleri gidermek, kaliteli ürünlerin yaygınlaşmasına katkıda bulunmak amacıyla toplanmaktadır. Bu alandaki otorite boşluğunu dolduracak, çocuk edebiyatı konusunda görüşlerine ve raporlarına güvenilecek sivil bir çalışma topluluğu oluşturmak amacındayız.

 

BALA KİTAP TOPLULULUĞU’NDA KİMLER OLACAK?

Çocuk edebiyatı ile ilgili alanlardan uzmanlar; yazar, çizer, ressam, yayıncı, kitapçı, eğitimci, psikolog, sosyolog, tarihçi, dilci, halk bilimci, öğretmen, öğrenci, anne, baba… gibi çok geniş bir yelpazenin bulunması için gayret gösterilmesine karar verildi.

 

Yeni kurulan bu topluluğun ilk toplantısına kimlerin katıldığını da elbette belirtmek gerekiyor. Her biri kendi alanında uzman ve çocuk edebiyatına gönül veren, emek harcayan kişiler şunlar:

Petek Ersoy İnci, Sırrı Er, Lütfü Şehsuvaroğlu, Cengiz Aslan, Kamuran Özoktürk, Siyami Yozgat, Ahmet Yozgat, Hakkı Uslu, Üzeyir Gündüz, Nazmi Şimşek, Arslan Küçükyıldız, Osman Çeviksoy, İrfan Kaya, Seyfettin Sağlam, Eriman Topbaş, Zübeyir Tokgöz, Tuğba Gök, Hatice Üzgül.

 

Topluluk üyeleri haftada bir toplantı kararı alarak oturuma son verdiler. Katılanların yüz ifadelerine baktığımda başlangıçtaki merak ve heyecan duygusu yerini taze ümitlere ve coşkuya bırakmıştı.

 

ARAŞTIRMACI-YAZAR GEVHER DEMİRKAYA AKTAŞ, BALA KİTAP TOPLULUĞU’NU DEĞERLENDİRDİ

Araştırmacı-Yazar Gevher Demirkaya Aktaş, Bala Kitap Topluluğu’nun kurulması hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Türk milleti, uzun ve şerefli tarihi boyunca, bir çok kez tehlikeli badirelerden geçmiş ve bunalım dönemleri yaşamıştır. Tarih tanıktır ki, Türk milleti, bütün bu tehlikeleri ve bunalımları, eşsiz manevi gücüyle alt etmiş ve milli varlığını devam ettirmeyi başarmıştır ve yine başaracaktır.

 

Kurtuluş Savaşı yıllarındaki korkunç ve feci durumdan bile bir milli silkinişle kurtulmayı başaran Türk milleti, bugünkü tehditleri de muhakkak alt edecektir. Bu silkinişin bugünkü karanlık ortamı dağıtabilmesi için de Türk birliğini ve milli bütünlüğünü güçlendirmek ve bölücü saldırılara karşı savunma refleksini harekete geçirmesi gerektir.

 

Bu vesileyle, Çocuk Edebiyatçıları Birliği ve Türk Ocaklarının işbirliğiyle gerçekleştirilen, M.E.B. Kültür Bakanlığı ve üniversite temsilcilerinin kurduğu, “BALA KİTAP TOPLULUĞU” çocuklarımıza ve gençlerimize kendi öz benliğini koruyacak kültürünü yaşatacak, kimliğini unutturmayacak eserler yazılması için görevine başlamıştır. Hayırlı uğurlu olsun. Kurucu arkadaşlarıma başarılar diliyorum.