BİZ KİMİZ?

 

Kuşlukta Yazarlar, Türk Ocakları Sanat Edebiyat Kurulu'nun oluşturduğu bir edebiyat topluluğudur. Faaliyetlerini Ankara’da sürdürmektedir. 
Yola çıkma gerekçemiz şudur; 
Edebi muhitlerin gittikçe azalması, edebi eserlere ilginin zayıflaması karşısında aydınlarımıza önemli görevler düştüğünü gördük. Okumayan bir toplum olma yolunda hızla ilerlediğimizi gördük. Aydın konumundakiler bile az okuyordu. Yazarlarımız çeşitli sebeplerle, çok iyi edebi eserler yayınlasalar bile okuyucuya ulaşamıyordu. Edebi eleştiri geleneğimiz oluşmamıştı. Yazarlarımız iyi eleştirilmediği, eleştiriye açık olmadıkları 
veya eleştiri bulamadıkları için kendilerini geliştiremiyordu. Dolayısıyla çok okuması gereken insanların bile okumadığını, yazarlarımızın eleştirisiz kaldığını, yazdıkları eserler için çok iyi tanıtım, değerlendirme veya eleştiri yazılarının yazılmadığını, eserlerin, yayınlanmakla kaldığını tespit ettik. Buna mukabil birçok yazarımızın ve eserinin değerlendirilmeye layık/muhtaç olduğunu gördük. Çok az kitap okunan ülkemizde, okuyucuya, piyasaya yeni çıkan bir kitabı, tercih ederek alıp okuması için yol gösteren bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu gördük. Bunun yanında çok iyi kalemlerin yazmadıklarını, yazdıklarını yayınlamaktan kaçındıklarını tespit ettik. Onların yazmaya, yazdıklarını yayınlamaya teşvik edilmeleri gerekiyordu. Edebiyatımıza genç ve kabiliyetli yazarların kazandırılması şarttı.
Kuşlukta Yazarlar'ın amacı; kendisini Türk milletine adamış kıymetli yazarlarımızın son eserlerini, kamuoyuna tanıtmak, yazarın daha yakından tanınmasını sağlamak, buna yardımcı olacak tanıtım ve değerlendirme yazılarının yazılmasına vesile olmak, yazarın eseriyle ilgili değerlendirmeleri, konuk yazarların ağzından duymasını temin etmek, bu vesileyle edebi bir muhit oluşturmaktır. Bir başka amacımız da kabiliyetli genç yazarlarımızın elinden tutarak onları edebiyat dünyamıza tanıtmaktır. 
Bu amacımıza yönelik olarak her hafta Çarşamba günü Türk Ocakları Genel Merkezinde saat 10.00'da bir kahvaltı masasında buluşuyoruz. Bir yazarımızı konuk ediyoruz. Yazarımızın, yazarlık macerasını ve son kitabının hikâyesini kendisinden dinledikten sonra, bir ay önce aynı toplantıda dağıtılan ve okuyarak gelmiş olduğumuz kitabını, katılımcılar olarak değerlendiriyoruz. 
Bugüne kadar haftalık toplantılarımızda yüze yakın yazarımızı konuk ettik. Yazarlarımızın büyük bir kısmı eserlerinin böyle ciddi bir eleştiri ortamında değerlendirilmesinden memnuniyet duydu. Yayınevlerinden teşekkürler aldık. Eseri daha yayınlanmamış birçok yazarımız da eserlerini bu değerlendirme ortamında olgunlaştırmaktan mutlu oldu. Türk Edebiyatına bir nebze olsun katkıda bulunmaktan biz de mutluluk duyuyoruz.
Gün geçtikçe etkinliklerimizi çeşitlendirerek devam edecektir.