ADAM VİTRİNİN ÖNÜNDE DURUYORDU / Zeynep Yenen

 


Türü: Öykü

 

Bence Kitap, 89 sayfa, 12 TL

 

2. Baskı, Ocak 2016, Ankara

 

Zeynep Yenen genç bir hikayeci. Yazarlık hayatında genç ama geleceğin ismi çok konuşulacak yazarlarından biri olmaya aday bir öykücü.

 

Diş Hekimi, iki çocuk annesi. Daha önce yazdığı iki hikaye ile ikincilik ödülü kazanmış 2014 yılında. Ortak yazılmış hikaye kitaplarında da hikayeleri yer almış.

 

“Adam vitrin önünde duruyordu. Birbirinden şık kıyafetlerden birini beğenmiş olacak ki cama iyice yaklaştı. Evet, şu kırmızı-siyahlı olan tam istediği gibiydi. Elini cebine attı.”

 

Bütün hikayeler bu paragraf ile başlıyor. Ve arkasından hiç biri diğerine benzemeyen 30 ayrı kurgu ile 30  hikaye ortaya çıkıyor. Bu paragraf sonrasında her okuyucunun aklına gelen “Cebinde cüzdanı yoktu, çaldırdığını veya evde unuttuğunu düşündü. Oysa o elbiseyi almayı günlerdir kurgulamış ve hayaller kurmuştu. Arkadaşından aldığı bor煔 gibi bir  senaryo  oluyor. Ne yazık ki hiç bir hikaye de böyle devam etmiyor.

 

Birbirine benzemeyen, çok farklı 30 kurgu aynı paragraf ile nasıl başlar sorusunun cevabı aslında sadece şu olabilir. “Üstteki paragrafı veren yazarlık okulu öğretmeni, öğrencilerine hikayenin geri kalanını yazmalarını söyledi ve  dersi bitirdi.  Haftaya görüşmek ve iyi hikayeler dinlemek için ayrıldı.” olabilir. Oysa bu yazarlık okulunun değil bir yazarın adeta kendini denemesi veya bu işin altından çok rahat kalkabilirim şeklinde yazdığı bir kitap.

 

Zeynep Yenen bir paragrafa bu kadar farklı ve çok kurgu yapabiliyorsa bunun arkası daha gelebilir ve belki de yazar gelecekte roman gibi iyi kurgular gerektiren yazarlık türlerinde de karşımıza çıkabilir.

 

Yazarın bana imzalayarak gönderdiği bu kitabına teşekkür mesajı gönderdiğimde ve kendisinin geri dönüşünde benzer şekildeki yeni kitaplarının baskıya girdiğini ve daha fazla kurguyu aynı uygulama ile yaptığını söyledi.

 

Farklı bir tür, farklı bir yazar var edebiyat dünyasında.


--------

Ayşe Filiz Yavuz. 2016, Nisan