Ayşe Filiz Yavuz

 

 

BOZKIRIN YİTİK ÇOCUKLARI Jian-Juanlar / Kürşat Yıldırım

 

Yeditepe Yayınları, 1. Baskı, İstanbul, 2015,

Türü: İnceleme – Araştırma, 124 sayfa

Tarihte adı çok az bilinen, özellikle Cengiz Aytmatov’un ‘Gün Olur Asra Bedel’ kitabındaki Mankurt efsanesi ile adı duyulan Juan Juanlar hakkında genç araştırmacı Kürşat Yıldırım’ın kaleme aldığı bir kitap.

Yazar üniversitede tarih okumuş; sonra yüksek lisans ve doktorasını tarih üzerine devam ettirmiş. Halen tarih dalında akademik çalışmalarına devam ediyor. Tarihi incelemeleri gerçek kaynaklarından okumak için Rusça, Çince, Arapçayı bu dilin konuşulduğu ülkelerde kalarak ve o devletlerin kütüphanelerinde araştırma yaparak öğrenmiş. Dolayısı ile akademik bakış açısını kazanmak için mesleğin gereğini yerine getiren gerçek bir araştırmacı hüviyeti olduğunu gösteriyor. Moğolistan, Rusya, Çin’de konu ile ilgili bölgelerde eski Türk tarihi çalışmalarında ve incelemelerinde bulunmuş.

Juan Juan’lar gerçekte var mıydı, şimdi neredeler, soyları devam ediyor mu sorularının cevabını aramak için araştırmacı Çin, Rus kaynakları dahil olmak üzere çok sayıda tarihi belgeyi araştırmış ve bunların ışığında eseri kaleme almış.

Bu ayrıntılı kitapta, Juan-Juanların tarihte var olduğu, Türk asıllı olduğunu söylemenin doğru olduğu, vahşi tabiatlı ancak çok iyi savaşçı oldukları fakat daha sonra tarihten silindikleri anlaşılıyor. ‘Göktürk, Tabgaç tarihi okunduğunda Juan Juanlar’ın varlığı daha iyi ortaya çıkıyor’ diye belirtiyor yazar. “Çünkü bu iki devlet ile ilişkileri, savaşları yoğun ve tarihten silinmelerinin sebebi Göktürkler.” diye ekliyor.

Yazılar tarihi bir kitabın çok yoğun bilgilerine boğulmadan ancak hiç bir kanıt da atlanmadan kaleme alınmış. Akıcı bir dil var. Arkada kaynaklar ve dizin ile kitap daha kullanışlı hale gelmiş.

Dizinde eksiklerin olduğu görülüyor. Kitaptaki her şey dizine işlenememiş. Düzeltilmesi mümkün. Tarihten hoşlanan meraklılar için iyi bir kaynak.

Yazarın kalemine sağlık.

------------

2018 Şubat, Ankara,

Ayşe Filiz Yavuz