Nergise Dokunmayan Bulut / Emel Şakacı

 

Kurgan Edebiyat, Ankara 2015

 

Türü: Hikaye, 112 sayfa, ilk basım

 

Emel Şakacı genç bir edebiyat tutkunu, asıl ilgi alanı şiir. Kendisinin iki şiir kitabı vardı, üçüncüsü ile beraber bu ilk hikaye kitabını da çıkarmış. Avrasya Yazarlar Birliği’nin kurslarından eğitim almış bir genç öğretmen adayı.

 

Hikayeleri konu olarak güzel, ancak hikayecilik için epey yol alması gerekiyor. Kimi hikayelerde tüm bir hayatı en heyecanlı yerinden alıp bir kaç cümle ile bitiriveriyor. Kimi hikayede sonunda söyleyeceği şeyi baştan söylüyor. Bazı hikayelerde gerçek olma ihtimali az olan şeylerden bahsediyor (yüz ve beden estetiğinin sorgu sual yapılmadan, 18 yaşından küçük birine,hatta kızın bile sadece tahmin ettiği üstelik riskli bir ameliyatı kolayca mafya babadan nasılsa haberi olmasına imkan vermeden …)

 

Hikayelerin başında epigrafi olarak şiirler var. Hoş şiirler olmakla beraber  her zaman hikaye ile uyumlu değiller. Şiirlerindeki derin anlamlar hikayelerde daha az. . Aslında hikayeleri bu yüzden  şiirleri ile kıyaslanınca daha sade, anlaşılır ve kolay içselleştirilebiliyor.  Bu yüzden daha olumlu. Epigrafları bu kadar çok kullanmasına gerek yok.

 

Hikayelerde bazı cümle, kelime, olaylar çok sık tekrarlanmış, aynı anlama gelen cümle ve düşünceler de sık kullanılmış. Bunlar da hikayenin tadını azaltıyor.

 

Konular zengin. Ta İskenderiye’deki kütüphane yakılmasından İstiklal Savaşı’na, ermeni mezalimine, köy ağasından, küçük yaşta evlendirilmiş kızlardan, PKK teröründe can vermiş öğretmene, fakirliğe, cehalete, okuma isteğine kadar her konuda hikaye var. Duygu, yalnızlık hisleri, şehrin insanı yutan hayatı da çok güzel hissettiriliyor. Bu yazarın kurgu konusunda başarılı işlere imza atacağını gösteren iyi bir işaret. Ancak hikayelerin anlatımı ve örgüsünün daha çok karalamaya, hikayeleri yeni baştan yazmaya, yazılmış olan hikayeleri hemen kitaplaştırmadan aylarca öyle bırakılıp üstünden zaman geçince yeniden okuyup üstünde oynanmaya ihtiyacı var. Yani hikayeler demlenmeli ve yeniden elden geçmeli.

 

Hikayelerin baskısında genç edebiyatçılara destek veren Kurgan Edebiyat’ın kurucusu ve sanat yönetmeni öğretim üyesi Huseyin Özbay’ı takdirle anmak  lazım.

 

Emel Şakacı’nın daha iyi hikayelerle karşımıza çıkacağını umut ediyorum. Başarılar dilerim.

 

Yorum: Ayşe Filiz Yavuz Avşar, 2015,  Mart