Tarih Tıbbı Konuşturdu / Talha Uğurluel & Muammer Kayatekin

 

Türü: Popüler Tarih kitabı

 

Timaş Yayınları, İkinci baskı, Mayıs 2014 İstanbul

 

Renkli resimler, fotoğraflar ve  çok kaliteli bir kağıt ile basılmış, içinde değişik tıbbi olayların geçtiği tarihi konuların olduğu bir kitap.

 

Tarihteki önemli olaylar ve şahsiyetlerin  tıbbi konularla ilişkili olan durumlarını günümüzün ulaştığı tıp bilimi ışığında   doğru olup olamayacağını irdelemiş: Padişahlarımızın bazılarının ölüm sebepleri, mumyalama, ingilizlerin Türk esirlerini ermeni hekimler aracılığı ile kör etmeleri, Yemen’deki askerlerimizin ölüm sebepleri, çiçek hastalığı, karantina…  Önce o tarihi olay veya şahsiyetlerin kısa bir tanıtımı, sonra ise soru cevap tarzında o olayın bilimsel irdelemesi yapılmış. Aşil, nasıl öldü, aşil tendonundan yaralanma insanı öldürür mü? Çiçek salgınları neler yaptı? Fatih zehirlendi mi? Yavuz Sultan Selim ensesindeki çıbandan mı öldü, başka bir hastalıktan mı? Kanuni gut hastalığından mı vefat etti? Osmanlı sülalesinde ırsi olarak şeker hastalığı mı vardı?

 

Gençler, tıpla bağlantısı olmayan diğer  akademisyenler, hatta tarihe meraklı çocuklar için de zevkle okunacak bir kitap. Hem tarih, hem tıb, hem beyinde test etme ve yorumlayabilme yeteneği kazandırabiliyor.  

 

Kitap hekimler icin biraz hafif. Tarihi bir konu konuşulduğu zaman hekimlerin fikir yürütüp tartıştığı,  bu  gerçeklerin de tespit  edildiğini biliyoruz.

 

Yazarlara tesekkür etmem gereken bir bilgiye bu kitapta ulaştığımı da belirtmem gerek:  IV Murat’ın hastalığı dolayısı ile kullandığı ilaçlardan dolayı  dengesini tam sağlayamadan camiye gittiği, bu durumun cuma selamlığında kendini gören yabancı elçiler tarafından “içki ve sigarayı yasaklayan ancak kendi de sarhoş gezen, hatta camiye bile cuma namazı sırasında sarhoş giden bir padişah” olarak geçirilmesini ve bizim de buna inanmamızı sağlayan yabancı tarihcilerin yalanları.   

 

Yazarlardan  biri tarihci, diğeri tıp fakültesinde  öğretim üyesi bir profesör.  Böyle bir kitabın yazılması güzel bir fikir ve iyi bir iş olmuş. Ellerine sağlık.  Yazan: Ayşe Filiz Yavuz Avşar;  Mart 2015.