ÜNİVERSITEDE DOSTLARA

HOŞÇAKAL DİYEBİLMEK / Prof. Dr. Haldun Güner

 


Selvi Yayınevi

Ankara, 1. Baskı,

Mayıs 2016, 195 sayfa

Haldun Güner üretken yazan çizen bir üniversite hocası. Tip fakültesi hocalarının hem de cerrahi dal hekimlerinin vakitlerinin darlığına rağmen bir çok işe yetiyor olması sık rastlanan bir durum. Ancak diğer mesleklerle kıyaslandığı zaman nadir, zor, takdir edilecek bir iş olduğu su götürmez bir gerçek.

Kendisinin 13 tıbbi kitapta yazarlık, editörlük, çeviri editörlüğü yaptığı, bu kitabı ile birlikte ise ayrıca 5 sosyal muhtevalı kitaba imza attığını görüyoruz. Yıllarca Medimagazin Tıbbi Gazetesinde köşe yazarlığı yaptığını biliyorduk. Paramedikal dediğimiz geniş perspektif ile tıbbi meseleleri içine alan sosyal konulardaki yazılarından oluşan bu köşe yazılarını hoca kitap haline getirmiş ve bu beş kitabı oluşmuş. Bu kitapları da para ile satmak yerine ya kendisi dağıtmış ya da ilaç firmaları aracılığı ile okuyucu kitlesinin çoğunu oluşturan hekimlere ulaştırmış.

Hocalık kıdemlendikçe tıbbi makale ve araştırmaların yanı sıra aynı zamanda elde ettiği mesleki tecrübeleri ve hayat görüşünü de kaleme alarak okuyucuya ulaştırmayı da gerekli kılar. Siyasi fikriniz ve bunu yazılarınıza yansıtmanız değil bu konu. Paramedikal konulara, sosyal meselelere yaklaşımınız da farklı olabilir. Aynı görüşü değil tam zıt bakış açılarına da sahip olabilirsiniz. Ama kaleme almak ve kendinize göre izahta bulunmak önemlidir.

Hoca olmanın gereği kitap yazmaktır. Her şeyi olmasa bile tecrübelerinizi.

…

Her makalenin altına eklenmiş olan internet yorumları yazıya çeşitlilik katmış. Hocanın bunları eleştiriler dahil olmak üzere aktarması bir olgunluk işareti. Okuyucuya da “ Bana bağlı kalmayın. Farklı düşünenler olduğunu da görün.” demek istiyor.

Kitap rahat okunan, kısa makalelerden oluşuyor. Hekim olmayanların da rahatça okuyup anlayacağı ve fikir sahibi olduğu konular üzerine yazılmış. Ancak kitabın bazı eksiklikleri olduğu yada düzeltilmeye ihtiyacı olduğu kesin.

-Kapak profesyonel değil, sıradan olmuş.

-İmla hataları oldukça fazla. İyi bir tashihe ihtiyacı var. Özellikle makalelerin altına eklenmiş olan yorum yazıları felaket bir imla ile aktarılmış. Hocanın bu

yazıları olduğu gibi aktardığını tahmin ediyorum. İnternet ortamında yazılan hızlı yazılarda hataların çok olduğunu görüyoruz. Ama bunlar kitaba taşındığı zaman düzenlenmeye ihtiyaç gösterir.

-Hocanın “idi” ile biten cümleleri de var. Kendi yazılarımda da kullandığım bir fiil şekli. Ancak Türkçe’mizde böyle bir fiil yok. Konuşma dilimizdeki bu fiili benim gibi hocanın da unutması veya kaldırması gerek. Ben de henüz tamamıyla kurtulamadım bu hatadan.

Hoca ve kitabını tebrik etmek gerek. Kalemine sağlık. Özellikle TV'lerdeki sağlık programlarının arka yüzü, sermaye ilişkisi, para karşılığı yapılan programlar… Ve para kazanmanın sınırı yok’ adlı yazılar gerçekleri gözler önüne sermek açısından güzel yazılar.

NOT: Hocanın serzenişte bulunduğu bir konu var. Bazıları imzalanmış olan kitaplarının ikinci el kitap satan sitelerde satıldığını görmüş olması, imzalayıp verdiği arkadaşlarının kitaba kıymet vermeyişi gibi algılanmamalı. Kitapları okumak için alan ve geri getirmeyen öyle çok okuyucu var ki. Bunlar zamanla kitabı sahibine iade etmek yerine bu arada elden de çıkarıveriyorlar. Kitapların saklanması güzel. Ancak çok fazla kişiye ulaşması ve okunması daha güzel diye düşünerek avunmak gerek.

--------

Prof. Dr. Ayşe Filiz Yavuz, Haziran 2016