VALİLERİN DE ÖYKÜLERİ VARDIR / Kadir Çalışıcı

 

 

 

Anı/ Deneme/ Öykü

2. Basım, Ekim 2007, Bilgi Yayınevi, Ankara, 184 sayfa

Yazar Kadir Çalışıcı önce değişik ilçelerde kaymakamlık, sonra valilik yapmış bir devlet adamı.

Kendisi öykü olarak adlandırsa da aslında bir anı ve anıların arasındaki deneme paragraflarından oluşuyor.

Her kitabın türü tek bir kalıba girmeli mi? Bu sorunun cevabı bazen ‘evet’ bazen ‘hayır’ oluyor. Çünkü bu ayırım her zaman mümkün değil. Özellikle ilk kitap veya kitaplarını yazan, anılarının kaybolmasını istemeyen devlet adamlarının kullandığı bir yazı türü olarak bunları görmek mümkün. Bu kitapları edebiyatın bir türü olarak kabul etmek doğru mu? Bunu ancak konunun akademisyenleri, uzmanları cevaplayabilir. Edebi yazıları kalıba sokmak yerine yazmanın herkes için akılda tutulması gerektiği, çünkü yazmanın bir kayıt, tarihe not düşme olduğunun bilinmesi lazım. Dolayısı ile kitapları dar bir edebi anlayışla sınırlamak her yazar için geçerli olmamalı. Ancak edebi yazarlığa başlayan kişiler için bu soru yani kitabın ne olduğunun kesinleştirilmesi şart.

Yazar Kadir Çalışıcı, bir bürokrat, bulunduğu yerin en üst düzey yetkilisi gibi değil, sade bir vatandaşın hassasiyeti, Anadolu insanının duyguları, Türk insanının karakterinde olan önseziler, küçükken duyduğu hikayelerin hafızasında kalan izlerinin etkisi ile ve bunları kaymakamlık veya valiliğin getirdiği yetki ile birleştirerek işini yapmaya çalışmış. Ortaya gerçekten doğru işler çıkmış. Bu işlerin tesisler yapmak, büyük projeler gerçekleştirmek dışındaki işler olduğunun algılanması lazım. Küçücük görünen aslında vatandaşın gönlünde yer edinen, sade vatandaşların, sahipsiz insanların, yaşlıların, hastaların yanında olmak gibi işler… Gurbet elde dil, yol yordam bilmemenin ve garipliğin ne olduğunu anlamak ve anlatmak da bir vali için pek alışılmış değil. Sayın vali bunları da içten gelerek ve olduğu gibi anlatmış. Aslında olması gereken ama az rastladığımız bir durum bu.

Vali Kadir Çalışıcı’nın yazarlık tarafı da oldukça iyi. Anlatımları güzel, sade. Tabiatı anlatımı, tasviri de yerinde. Tabiata yüklediği insani vasıflar da yazılara renk katıyor. Ancak edebi açıdan bazı dikkati çeken noktaların olduğunu belirtmek gerek. Bu tasvirler hem çok uzun hem de benzer tekrarlar oldukça fazla. Esas olaya geçmeden önce sayfalar tutan tasvirler, günün yorgunluğu, havanın kasveti, kışın ve akşam saatlerinin rehaveti, sıkıntı ve kül rengi akşamlar, yağmur ve karın getirdiği hüzün çok sık ve geniş anlatılmış. Bu da

okuyucuyu bazen sıkabiliyor. Aslında sayın vali bu kısımları biraz tekrarlardan kurtarsa ve olayları daha çeşitlendirse herhalde kitap daha hoş bir hale gelebilecek.

Bu kitap daha önce okuduğum başka bir kaç valinin hatıra kitabı gibi iyi bir iş olmuş. İnşallah başka kitaplar da arkadan gelir.

Diğer vali veya bürokratların da benzer anı kitaplarının çıkması ve genç yöneticilere örnek olması iyi olacaktır.

Yorum: Ayşe Filiz YAVUZ, 2015 TEMMUZ