Benim Bana Yaptıklarım

 

Yazar: Oya Tatlıbal
Türü: Roman
Barış Kitap, Ankara 2013, 1.Baskı, 288 sayfa

Deneme, hikaye, anı gibi başlayıp roman gibi devam eden bir kitap bu. Gerçek hayattan erkek karakterlerinin bir araya toplanıp Mine karakterinin kocası ve sevgilisi kimliği ile karşımıza çıktığı bir kitap.

Dört evlilik ve koca ile bir sevgili girer Mine’nin hayatına. Tacım isimli üçüncü eşinin ölümü dışında hepsinden boşanarak ayrılır. Kısır ve dul kimliğinin ruhundaki yansımalarını, “yalnız kalmaktan ve yalnız uyumaktan korkmak” ruh hali ile açıklar ve evlenir hep. Ancak mutluluğu bulamaz. “Aşk, sevgi nedir, nasıl olur, erkek ruh hali nasıldır, erkek ne ister, kadın nasıl sabreder, bekler…” sorularının cevabını arar Mine. Annesinin kendine bakış açısı, sevgisi arasında düşünür, bocalar. Bu kimlik yapısı ile gençlere, bekarlara, yeni yetişmiş genç kızlara “ nasıl eş seçimi yapılmalıdır’ sorusunun da “ seçilmeyecekler” listesini daha çok vererek cevaplar Mine.

Mine, biraz “şen dul” biraz da “ huzursuz ve sahipsiz, ayaklarının üstünde duramayan, güvensiz dul” görüntüsü sergiler hep. Ancak kitabın anlatıcısı konumundaki Mine’nin çok yerinde cümleleri ve görüşleri de vardır erkeklere ve hayata dair.

Yazarın anlatımı rahat ve akıcı. Zorlama olmadan kitap okunuyor. Ancak dil ve imla hatası oldukça çok. Zaman hataları, bazı cümlelerde çelişkiler ve kararsızlıklar da mevcut. İçinde “ kıssadan hisse” mukabilinde bölümler de var. Bunların hepsi gerekli değil aslında. Sayfa başlarındaki “ özlü sözler” in bazıları çok uygun, bazıları da gereksiz olarak yer almış. İyi bir editör inceleme ve desteğine ihtiyaç gösteriyor.

İçine yerleştirilmiş yabancı alfabe ile yazılmış cümlelerin de kitaba ilavesi gereksiz.

Geleceğin çok okunan kadın kitapları yazarı olmaya aday bir yazar Oya Tatlıbal.

Yorum: Ayşe Filiz Yavuz Avşar, 2013/ Nisan