GÜN BİTERKEN

 

Yazar: Oğuz Atahan Başaran

 

Bengü yayınları, Ankara 2012

 

Türü: Hikaye, 84 sayfa

 

 

Genç hikayecilerden, Avrasya Yazarlar Birliğinin Edebiyat Akademisinden eğitim almış olan Oğuz Atahan Başaran, daha bu ilk kitabı ile ileride iyi bir hikayeci olacağının işaretlerini vermiş. Yirmi dört hikayenin bir kısmı 2 sayfadan oluşmakla beraber hepsinden ayrı bir tat almak mümkün. Bambaşka hikayeler, farklı bakış açıları, farklı dünyalardan lezzetler sunmuş hikayelerinde. Konu tekrarları, bilinen hikaye kalıpları, tahmin edilen sonlar yok bu hikayelerde.

Tıpkı kitabın kapağındaki kara bulutlu gökyüzünün arkasından nasıl bir havanın çıkacağını tahmin etmenin mümkün olmadığı gibi, hikayelerin nasıl onlanacağını da bilmek pek mümkün olmamış. “Dışarıdakiler”de evsiz tinercilerle beraber üşüdüm, dondum. “Cocuğun öcü” ile hiç çıkmadığım ağaçlara tırmandım ve hep düşeceğim korkusunu yaşarken çocuk intikamının nasıl olduğunu ögrendim. “ Av” da hiç hoşlanmadığım avcılardan da avdan da bir daha nefret ettim. Horoz bebek ve kadın, Evcil hayvan isteyen çocuk, Saim, Mehmet Dede, Yedi ay, Biz calip oynarız, Bir vazo bir çocuk… güzel konuları ile edebiyatımıza girecek nefis hikayeler.

Eleştirilerim de var tabiki: Özgeçmişini geçiştirmiş, adeta gizli kalmasını ister gibi kopuk kısa bilgiler vermiş. Göçmen kız, Saim hikayelerinin son paragrafı da fazla olmuş. Genç yazara edebiyat dünyasına katacağı yeni eserler için şimdiden başarılar dileriz.

 

Yorum: Ayşe Filiz Avşar, 2012