Yorgunum

 

1980 öncesi ve sonrasındaki gelişmelerin içindeki bir hayatın, Mehmet Manas isimli kahramanın kişiliğinde anlatıldığı bir roman. Siyasi aşk romanı olarak türü belirtilse de aslında ne tam siyaset, ne de tam bir aşk romanı bu. Hepsinden birer parça. Biraz tasavvuf, biraz 1980 sonrası kapitalist sistemin getirdiği fikri gevşemeyi takiben ortaya çıkan bir kişilik. Tasavvufun kıyısında dolaşan, ancak zayıf fikri alt yapı dolayısı ile içine giremeyen, bocalayan bir karakter olarak çizilmiş kahraman Mehmet Manas. Bu durum darbe sonrası gençlere bilerek çizilen bir kişilik yapısı zaten, eğitimi zayıf, sade, inançliı ancak inancını yeterince yaşamayan, millet sevgisi olan ancak fikri alt yapısı zayıf bırakılmış bir tipleme…Aşk, sevgi, beğeni arasındaki farkları karıştıran ve şıp sevdi görünen bir yürekteki Nurdan, Elif, Nesrin, Selbi hatta Berrin arasındaki gelgitler…

Kitabın en gerçekçi kısımları Hacettepe Merkez ve Beytepe Yerleşkesi’ndeki darbe öncesi yaşanan olaylar. İnsana o günleri yaşatan, alıp içine, 30 yıl öncesine götürüp geri getiren yazılar. Semtlerin sokak sokak bölünmesi, binilen dolmuş-otobüslerin bile ayrıldığı, fakirlik, yokluk, imkansızlıkların içinde yapılan okuma ve vatanı var etme mücadelesi, kendinden vazgeçisler, karakol-jandarma-polis-Mamak arasında gidip gelmeler, yurtlardaki hayat… Hepsi gerçek, hepsi yaşanmış geçmiş günlerin canlı kareleri.

Eleştirilecek noktaları da var romanın: Yazarının özgeçmişinin olmayışı, Tekin Bilge karakterindeki tasavvufi konuşmaların çeliskili kısımları, Edison ile ilgili gereksiz ilaveler, tasavvuf konuşmalarındaki avami kelimeler, derinlikli olmayan konuşmalar… Mehmet Manas ile Nurdan’ın yaptığı son görüşmedeki aşk-dostluk-sevgi-alışmışlık gibi kavramlardaki çelişki ve karışıklıklar…

Bu devrin romanının yazılması, hatta sayısız romanının yazılması gerekli. Bu dönemde yaşamış tiplerin, kavramların da gerçek, sahte, piyasaya arzedilmis, sunulmuş, gizlenmiş, açıklanmamış halleri ile de anlatılması lazım.

Bir  döneme  ışık tutan, hatıraları canlandıran bir kitap. Sayfa sayısı iyi, yazı karakteri güzel. Ele alınınca rahatca sonu getirilebilen bir kitap.

________________
KÜNYE:

KİTAP ADI: Yorgunum

YAZAR: Veysel TEKELİOĞLU

YAYINEVİ: Akçağ Yay.

2. Baskı, Ankara, 2012

YORUM: Ayşe Filiz Yavuz Avşar, Mayıs 2013