Atalay Yağmur

 

HAYATIN +1’İ

"SİZDEN BİR FAZLAYIM"

 

Yazarı tebrik ederek başlamak istiyorum. Bildiğim kadarıyla bu ilk kitabı fakat ilk kitap için oldukça usta bir kalemi var.

Ayrıca kitabın bir biyografi romanı olması ve anlatılanın kendisi ve oğlu olması elbette ki yazımda edebilikten uzaklaştıracak bir unsurdur. Fakat bu beklentinin aksine yazar son derece tarafsız bakarak çok güzel bir edebi dili yakalamış.

Herkesin bildiği bir sözdür. “Her insanın hayatı romandır.” denir. Söz doğru olsa da her insan arkasında bir roman bırakarak gitmez. Bu nedenle bence sadece yazılan hayatlar romandır. Ve bir kere yazılan romandaki hayat, beden toprağa gömülse bile ölmez. Artık o kişi asırlarca yaşayacaktır.

Kitap aynı zamanda ülkemizin bir dönemini anlatıyor. Down sendromu gibi önemli bir konuda değil sıradan vatandaşın tıp dünyamızın da ne kadar ilgisiz olduğunu üzülerek görüyoruz. Her şeye rağmen Ülkenin en doğusundan gelen bir ailenin olabilecek en ileri duyarlılığı göstermesi insanın göğsünü kabartıyor.

İstanbul gibi bir şehirde “Fehmi Amca” ve onların olduğu sokaktaki hayat romanın tamamına ilave olarak beni fazlasıyla duygulandırdı ve hayıflandım. Artık o insanların, o sokakların ve buna bağlı olarak o hayatların olmaması, daha da kötüsü sosyal hayatın gitgide Türk Kültüründen evrensel davranışlara evrilmesi üzülmekten öteye bana endişe veriyor.

Roman mükemmel olmuş. Ancak bir takım düzeltmelerinde yapılabileceğini düşünüyorum.