Ayşe Filiz Yavuz

 

 

ADALETİN KESTİĞİ PARMAK / Sabri Çiçekli


 

Adaletin Kestiği Parmak

 

Yazar: Sabri Çiçekli

 

Ankara 2016; 

 

330 sayfa

 

 

Emekli Hakim olan yazar, kitabını rahmetli emekli öğretmen olan teyzem Fatma Kutlu Köksal Ayvacı’ya ithaf etmiş. Bu bir vefa örneği.  Günümüzde az rastlanan insani özelliklerden birisi.

 

Yazar emekliye ayrılınca çocukluğunu, memleketi olan Kozan, Kadirli, Adana’ya ait olan, görev yaptığı yerlerden özellikle Mutki’de olan hatıralarını,  meslekte yaşadıklarını kaleme almış. Kısa bölümler halinde yazılmış olan yazılar  çok farklı tipteki yazılardan oluşuyor. Deneme, hatıra, hikaye, makale, fikir... Bu yüzden kitabın türüne dair bir şey söylemek imkansız.

 

Kitap ISBN alınarak basılmış. Bu tescil edilme açısından doğru olmuş. Bir çok emekliye ayrılmış bürokrat hatıralarını yazarken bunu yapmayarak yazıların kaybolmasına yol açıyor ya da tescilsiz olduğu için farklı sıkıntılarla karşılaşabiliyor.

 

İkinci bir hata ise kontrolden geçmeden veya danışmadan, editör desteği almadan yazılan kitapların tür hatasına uğramaları. Bu ise kitap değerini azaltıyor. Oysa bu kitapların içinde sayısız ders, kültür, tarih yatıyor.

 

Kitabın adını görünce ilk olarak adalet-hukuk-davalar-kararlar-mahkeme ile ilgili hatıraların yer aldığı, irdelendiği bir kitap olarak düşünmüştüm. Bu konu çok dikkat çeken sayısız hikayeye temel oluşturuyor çünkü. Ancak kitabın  az bir kısmında bunun yer aldığını da görüyoruz.

 

Oysa... Yazarın sadece görev yerlerinden Mutki’de geçen hatıralarını yazması bile başlı başına güzel bir kitaba kaynak olabilir, çok değer arzederdi.

 

Ya da... Millet psikolojisine ait reaksiyonların hukuki yansımalarını yazsaydı çok iyi bir kitap çıkardı. Aslında bu tür kitapların hukuk açısından problem çözmede çok faydalı olacağı da kesin.

 

Oldukça fazla dil, kelime, cümle hatası  mevcut kitapta.

 

Yazmak güzel, ama disiplinli olmalı. Bir anda bitirmek ve unutmamak için acele etmek doğru değil.

 

Yine de eksiklerine rağmen yazmak, tarihe ait bir şeyleri gömülmekten kurtarır.

 

 

Kalemine sağlık yazarın. Eksiklerine rağmen unutulmaktan kurtardığı bir çok hatıra, olay, fikir vs. kaybolmaktan kurtardığı için.

 

----

 

Ağustos 2021/ Ankara

 

Ayşe Filiz Yavuz