Ayşe Filiz Yavuz

 

 

BÖYLE DEDİ YOZGAT / S. Burhanettin Kapusuzoğlu

 

BÖYLE DEDİ YOZGAT

 

Külliyat-ı Letaif

 

S.Burhanettin Kapusuzoğlu

 

ÖTÜKEN Yayınları, İstanbul Eylül 2016,

 

170 sayfa

 

 

Şehirlere ait kitaplar, sadece bir şehri değil bir kültürü de anlatır. Bu yüzden her zaman önem taşır. Üstelik günümüzü değil daha gerileri anlattığı için kültür açısından değeri daha fazladır.

 

Yozgat sık olarak yazılan, üzerinde araştırmalar yapılmış olan bir şehir. Bunda Bozok boyunun, Yozgat’tan çok münevver çıkmasının, Çapanoğlu hakkındaki kitap ve yayınların etkisi vardır muhtemelen.

 

Bu kitap yine bu şehrengizlerden. Genel olarak Yozgat’ın her şeyini değil, özellikle şahsiyetleri, adı unutulmaz olanları ile ilgili gülümseten, düşündüren hatıraların yazıldığı daha küçük çaplı bir kitap.

 

Zaman içinde adı hızla unutulacak şahsiyetlerin hatta unutulmuş olanların hikayelerinin de olduğu kitap kesinlikle değerli.

 

Kitap dört bölümden oluşuyor. Neler geldi, neler geçti felekten / Bezm-i muhabette ağyar gerekmez / Mürüvvet eyle sultanım kulun senden ata ister / Postu gamhaneye serenlerdeniz.

 

Kitabın en başında kısa bir giriş bölümü ile Yozgat’ı anlatmış. Buna ise “Söze çektim sürmeyi” adını vermiş.

 

Anlatılanlar şahıslar ve bilhassa nükte dolu olan hikayeleri. Günümüzün espri anlayışından çok uzakta, masum, zeka dolu, kamil hatıralar.  Kitapta bol satır arası bilgi ve sayfa altı notlar mevcut. Sadece bunlar bile kitabın yazılmasında gerçek bir emeğin bulunduğunu, iyi bir araştırma sonrasında yazıldığını gösteriyor.

 

Çapanoğulları Yozgat için çok önemli bir sülale. Hakkında sayısız hikaye, kitap mevcut. Bu kitapta da bu konu ve Çapanoğullarına ait hikayeler bolca yer almış.

 

Kitapta karşılıklı atışmalar, şiirler, deyimler, atasözleri çok. Şiirlerin çokluğu dolayısı ile kitabı okurken bir halk edebiyatı okuyor hissine kapılıyor okuyucu.

 

Yazarın kalemine sağlık.

 

--------

 

Ağustos 2021/ Ankara

Ayşe Filiz Yavuz