Ayşe Filiz Yavuz

 

 

CEREN'SİZ OLMAZ / Nermin Akkan
 

Yazar: Nermin Akkan

Yazılı Kağıt Yayınları

Kasım 2019/ Ankara / 1. Baskı

Hatırat olarak kaleme alınmış.

Ailenin 3. çocuğu Ceren Down sendromlu olarak doğar. Anne olan yazar böyle bir çocuğun bakımının nasıl yapılması gerektiğine dair önce umutsuz, üzgün, kızgın olan duygularını zamanla kızını öğretmek, eğitmek üzerine yoğunlaştırınca hayatın anlamı ve amacı değişiverir.

Özürlü bir çocuk sahibi olmak sadece ülkemizde değil, her yerde zor. Normalin dışına çıkmak, evin, kardeşlerin, ana-babanın hayatını yeniden düzenlemek, çevreye karşı mücadele etmek... Okulla, okuldaki çocuklarla, bürokrasi ile uğraşmak...

Yazar Nermin Akkan bunları anlatmış kitabında. Bir solukta okunuyor olması, akıcılığı, rahat dili güzel. Küçük bir kitap. İçinde sadece ailenin mücadelesi değil, Ceren’e ait hatıralar da var ve bu da kitabı renklendirmiş.

Bu kitap iyi bir kitap ancak eksikleri çok.

Komşuların, çevrenin davranışı ile mücadele, kız kardeşinin okulda yaşadığı duygular... Bunlar başlı başına birer hikaye konusu.

Kitabın başında kısaca bahsedilen ‘ölse de kurtulsak” fikrini yaşayan aileler ve sonra ‘evlat’ olarak tutkuyla bağlanma ve böyle bir çocuktan öğrenilen binlerce duygu, hayat dersi... İlk baştaki “böyle bir çocuktan kurtulma duygusuna ve bu duygu ile mücadeleye dair” yazılacak çok şey var.

Bu bir başlangıç kitabı ancak bu hikayeye dair. Benzeri kitapların artık raflarda yerini aldığını bilmek de bir farkındalık yaratmak adına iyi bir durum.

ELEŞTİRİ:

Çok amatör bir baskı. Biraz daha destek alınarak dikkat çekici bir kitap yapılabilir. Biraz daha olayları, yaşanan mücadeleyi ayrıntılarıyla anlatmak gerekli.

 

-----

2020 Aralık/ Ayşe Filiz Yavuz