Ayşe Filiz Yavuz

 

 

DUVARINDAN MEMNUN OLMAYAN TAŞ / Fatma Aksu


 

Yazar: Fatma Aksu

Türü: Şiir

Ötüken Yayınları/ 61 sayfa / İstanbul 2021

 

Şair Osmaniyeli 1989 doğumlu. Öğretmen bir hanım.

 

Bu şiirler benim ruhumdan sanki. Derin. Anlamlı, özlem dolu. Söylenemeyen, dile getirilemeyen çok şeyi anlatıyor.

 

Serbest vezin. Kapak resmi hoş ve gizemli. Bana ya Anadolu bozkırlarını, Hasan dağını, ya da içindeki yalnız attan dolayı Moğolistan’ı hatırlattı. Hüznü, geçmişi, sakinliği, yalnızlığı ama huzuru ve beklemeyi de. İçindeki şiirler gibi anlamlı bir kapak.

 

‘Ey yalnızlığına bürünen’ şiirinden… ‘Tek çizgi ütülenmiş pantolon gibi ufuk / … cebinde solmuş fotoğraf taşıyan adamlar görürsen/ işte onlarla konuş/ de ki bayat ekmekler de mübarektir. /de ki solan çiçekler yine çiçek / değil mi ki kaderi dokuyan iplik rahmetten/ haydi kalk/ ey kimsesizliğe bürünen.

 

Kozalak bir başka hüzün şiiri.

 

Ciğerinin birazı işaretli kapılar önünde kalmış

Birazı aynı kelepçeye vuruldukları adamda

Nasıl olmuşsa çocuğunu da bir kadın almış

Kadın

Dünyanın en solmaz begonvilini

gövdesinde taşırmış.

 

Dua bir ayrı güzel. ‘ki Allah’a sığınırım duygusal erkeğin azametinden’

 

Avlu’dan: ‘yaşamak-ki zaten bir suni sancı’…/ keşke hırkanı sökmeseydin/ bana kazak örmek için / büyüyeli mevsimlerin eski tadı yok/ ne yazın ısınıyor/ne kışın üşüyor/içim…… her gözyaşı cami avlusudur bir öksüzün…/ anne / genzimi yakıyor / öksüzlüğün keskin kokusu…

 

Gözleri ki/ benden/ habersiz… bir fotoğrafı var/ herkes gülmüş/ o gülleşmiş / sol yanağında ben / sağ yanında bir de kadın/ hiç hazzetmedim/ yine de aşk ya bu/ umut ister / tuttum hasedimi kulağından / doğru yunmaya/akladım/

pakladım/ kavuşmak/ denilen/ gerçekliği/ ayrılığın/olmadığı/ alemlere sakladım.

 

Pare-1 müthiş güzel bir sevda şiiri

 

Kimse/ kendi ihtiyaç duymadan/ kimseyi çağırmıyor.

 

Şiirler insanı anlatır, duygularını açığa vurur. Sevdadır çoğunun konusu ve şiir yazdıran sevdalarda ayrılık acısı, sitemler, hatta kahırlar yer alır. Yazar da sevda şiirleri yazmış. Geçmişe, çocukluğuna karşı da olan sevdaları da... Ancak bir kadının erkeğe karşı olan sevdasını düşündüren şiirler serzenişli değil, sitemkar hiç değil. Öfkesiz. Hatta ‘hasedimi alıp yıkadım, pakladım’ demesi bile bir başka güzellik. Solmuş resim taşıyan bir erkek, heybetli bir sevda, ölmüş olan aşk, yanında başka bir kadın olan erkeğe sitemsizlik… Bu biraz farklı ve tasavvufi aşkı, platonik aşkı, Mecnun sevdasını hatırlatıyor ve insanı gıpta ettiriyor.

 

Beş yıldız bir şiir kitabı. İçimden bütün şiirlerinden birer parça yazmak geliyor ama yazar ve kitaba haksızlık olur diye yapamıyorum. Benimkisi tadımlık lezzetler. Ana yemek kitapta.

 

Yazarın kalemine sağlık.

 

Nice güzel kitaplara gebe bir yazar. Kadınlar sadece çocuk doğurmaz. Güzel şiirler de doğururlar dünyaya. Güzelleştirsin diye.

 

--------

 

2021/ Kasım

Ankara

Ayşe Filiz Yavuz