Ayşe Filiz Yavuz

 

 

TUNCELİ'DEN AY'A / İhsan Şahin

 

Yazar: İhsan Şahin

Berikan Yayınevi

Ankara 2019

221 sayfa (arkadaki fotoğraflarla beraber)

İlginç bir isim vermiş yazar. Bir Tunceli doğumlu astronotun hayatını anlatan kitap olduğu fikrini veriyor. Ve kitap kapağında bir resim: Cizlavit denen, siyah lastikten bir ayakkabı. Hem de topuk kısmı yırtık cinsinden. Bu fotoğraf da oluşan fikri teyit ediyor sanki.

Teşekkürle başlıyor. Sonra yazmaya. Kim mi bu yazar? Belli değil! Çünkü kitapta yazarın biyografisi yok. Ama başka bir şey var. Kitap zaten yazarın biyografisi.

Tunceli ve köylerinden başlayan hayatın roman tadındaki sahnelerini sinema tadında anlatmış yazar. Çocukluk hayallerini, beklentilerini, sevgilerini, dedesini, ninesini ve yırtık lastiklerini. Hatta kendisine alınan dar ayakkabının yerine ayaklarına bez sararak dolaşıp sonra eve yaklaştığında yeniden giyerek onları üzmek istememesini… Ya ninesinden istediği bisiklet yerine onun getirdiği bisküvitin yarattığı hayal kırıklığı. Bisikleti bisküvi olarak anlayan ve söz veren bir nine…

Sonra şehre iniş. Çalışan bir anne ve babanın çocuğu olmak… Kendilerine kucak açan bir amca. Ve bir sabah evin önünde vurulan dağ gibi bir adama yanarken aynı günün ilerleyen saatlerinde diğer dağ gibi bir adamın şehit edilişinin haberi ve telafisi imkânsız acıların başlangıcı. Amcasının şehit edilişi. Onun bir torbaya doldurulmuş olan kanlı elbiseleri.

Kahramanmaraş günleri ile okul hayatından kesitler, ilk aşk, ilk para kazanmanın heyecanları, okul başarıları… Sonra yine memeleket, liseden sonra bir yıl ara verip yeniden üniversite sınavına giriş ve Ankara Gazi Üniv. Tıp Fak. ne başlamak… Zorlu, sıkıntılı, yeni deyimi ile mobing uygulanan, siyasi görüşü yüzünden mağduriyet yaşatılan bir hekim adayı ve hekim yolunda yılmadan ilerliyor. Sonra yeni bir aşk, daha okuldayken evlilik, yine mücadeleler, imkânsızlıklar ve sonrası çalışmanın karşılığının alındığı zaman. Müdürlükten iş adamlığına giden bir süreç ile hayatı devam eder yazarın.

Daha önce yazdığı hayatının kırkıncı yaşına ithaf ettiği şiir kitabından sonra bu ikinci kitabı. Şiir tadında, roman tadında, hikâye tadında, hayata dair tecrübelerin yer aldığı derslerle dolu bir kitap. Yazar edebiyatçı mı, hekim mi, iş adamı mı insan saşırıyor. Ama hepsi var. Biraz daha fazlası da var. Hem de şair.

İlk kitabında gösterdiği gibi burada da şiirlerle ilgili sayfaların, lezzetli şiirlerin olduğunu görüyor ve zevkle okuyoruz satırları.

Tunceli’nin köylerinden büyük şehre, lastik cizlavitten deri ayakkabıya, küçük şehirden büyük şehre ve hekimliğe, müdürlüğe ve uluslararası firmalarla görüşmeye ve işadamlığına… Yani aya seyahat demek bu. Bir roketle değil, adım adım ilerleyerek yapılan 40 yıllar süren bir seyahat.

Yazarın kalemine sağlık.

Devamı olması gereken bir kitap.

2019 Ankara Yazı

Ayşe Filiz Yavuz