Ayşe Filiz Yavuz

 

 

YOKSULLUK İÇİMİZDE / Mustafa Kutlu

 

Dergah Yayınları, 26. Baskı, Kasım 2018, İstanbul, 104 sayfa

Türü: Hikaye

 

Mustafa Kutlu hem üretken hem iyi bir yazar. Bazı eserlerinin sinemaya uyarlandığını da biliyoruz. Bu kısa eserinin türü hikaye olunca iyi bir el, yol kitabı, çabuk biter diye aldım. Bir günde de bitirdim. Telaş etmeden, sayfa atlamadan, sindirerek…

Kitap tür olarak hikayeden çok bir romana benziyor. küçük ve konusu birbirinin devamı olan hikayeler…

Süheyla iş yerinden arkadaşı Engin’e aşıktır. Ancak Engin’in davranışları ve kararsızlıkları, mal ve paraya olan düşkünlüğü Süheyla için kafa karıştıran bir durumdur. Bir gün Engin işyerinden ayrılıp daha iyi imkan sunan bir yere geçer. İstediklerine kavuşmaya başlar. Araları soğur. Ve o beklenmedik haberi alır Süheyla. Arkadaşı bir sohbet sırasında Engin’i bir başkasıyla gördüğünü ve nişanlanmış olduğunu söyleyiverir. Karakuru, cıpil gözlü ve zengin bir adamın kızı ile… Dünya altüst olur Süheyla için. Ve işinden ayrıldığı gibi bambaşka bir hayata başlar. Hayat, dünya, fikirler, etrafa bakışı her şeyi değişmiştir artık.

Ve hikaye halindeki roman bölümleri akar gider böylece.

Yazar bu kitapta diğer kitaplarında rastlamadığım bazı şeyler yapmış.

1-İmla konusunda çok ciddi hataların olduğu, neredeyse hiç kontrolden geçmeden yayınlandığı gibi bir izlenim bırakıyor. Bu yüzden bazı cümlelerin nerede bitip başladığını anlamak ya da bu cümle ne demek istiyor diye okumanın zevkinin bir anda kesildiği yerlerle karşılaşıveriyor okuyucu.

2- Kitaba farklı bir mecraya götüren bölümler eklenmiş. Ahlak dersi-Levha II; Levha IV-Aşk; Levha V; Levha VI.

Bu bölümler kitaba farklı bir düşünce boyutu kazandırılmak için koyulmuş. Normal şartlarda hikaye veya roman için beklenen veya uygulanan bir yöntem değil. Yazarın kendine ait farklı bir uygulaması gibi. Biraz okumada kesintiler yapıyor gibi görünüyor. Ancak kitabın tamamı okununca verilmek istenen mesaj için anlamsız olmadığı tespit ediliyor.

3-Bu ara bölümlerin bazılarında tek bir nokta bile koyulmadan yazının yazılmış olması imla açısından daha da sıkıntı veriyor.

KAPAK ÇOK GÜZEL. Ancak kitap içeriği veya kitap ismi ile bağlantısı çok yok.

Kitap ismi güzel ve kitap için de çok uygun.

Tecrübeli bir yazar ve Mustafa Kutlu için uygun ve beklenen çok güzel betimlemeler var. Süheyla’nın, Engin’in, bir eski kasabanın, İstanbul’un sakin ve eski semtlerinin, işyerinin ve Engin’in yemek yediği lokantadaki ortamın anlatımları mükemmel. Okuyucu o ortamın içine tam anlamıyla dalıveriyor.

Yazar bolca renk tanımlamaları da kullanmış kitabında. Puaçaların çıtırtıları, ayıklanan fasulyelerin çıtları, sobanın çıtırtıları… Ses de var kitabın içinde.

Güzel, rahat okunan, yormayan, düşündüren bir kitap. Çevremizdeki sayısız Süheyla’dan birinin hikayesi. Çok ortadan, çok net, çok açık, çok tanıdık bir hikaye kahramanı ve değişen dünyamızın bize dayattıkları.

Eşya, mal, zenginlik ve içimizin yoksulluğu…

----------------

 

2019, Mart

Ayşe Filiz Yavuz/ Ankara