Ayşe Filiz Yavuz Avşar

 

 

GELİN BİZİ AYIRT EDİN ULAN

 

Yazar: Cazim Gürbüz

Gülmece öyküler /

Kora Yayın /

Birinci baskı, Ekim 2008/

İstanbul / 112 sayfa

Bayburtlu, aslen işletmeci olan yazar, çok sayıda okurun tanıdığı, kalemi güçlü, rahat ve zevkle okunan bir köşe yazarı. Çok sayıda kitaba imzasını atmış,verimli bir kalem.

İnsanın kısacık bir zaman diliminde, biraz daha, biraz daha diyerek okuduğu, bitmeden elinden düşüremediği bir kitap kaleme almış yazar.

İçindeki hikayelerin tamamı gerçek olaylardan alınmış. İçinde hiç kurmaca kısım yok. Olduğu gibi aktarılıyor. Hikayeler bir ile dört sayfa arasında. Kısacık, sıcacık... Hemen tamamı Erzurum ve çevresinden aktarılmış. Sevimli, kansız, insanı germeyen, hep güldüren, kimsenin kimseye küsmediği, kırılmadığı, esprilerin arka arkaya geldiği, nasıl biteceği tahmin edilemeyen hikayeler.

İnsan bunları okurken Türk milletinin bu coğrafyada aslında nasıl küçücük olaylarla mutlu olduğunu, lafın gediğine nasıl koyulduğunu, nasıl zeki bir şekilde karşılık verildiğini, olayları nasıl rahat çözebildiğini görüyor.

Cümle düşüklüğü yok. İmla hatası çok az. Bunların yıllarca gazete yazarlığı yapmış olan bir yazarın kazanımı sonucu olduğunu düşünmek mümkün olmakla beraber her gazetecide olmaması, yazarımızın kalem gücüne verilmelidir.

Sözü uzatmadan, az kelime ile anlatabilmek de bir kalem gücü gerektirir.

Kitabın lezzetini veren en önemli noktalardan birinin kullanılan yerel dil (ağız) olduğunu düşünüyorum. Edebiyat çevrelerinde bu konu sık sık gündeme gelmekte ve ağızların değil yazı Türkçesinin kullanılması gerektiği üzerinde durulmaktadır. Burada yazarın doğrudan o bölgenin dilini kullanması hikayelerdeki güzelliğin en önemli parçalarından birisi. Edebiyat çevrelerinde uygun olmasa bile bana her zaman güzel gelmiştir.

Yazarımızın kalemine sağlık.

------------


Ayşe Filiz Yavuz, 2016, Aralık