Ayşe Filiz Yavuz

 

 

KADIN VİTRİNİN ÖNÜNDE DURUYORDU

 

Yazar: Zeynep Yenen

Harf Yayınları, Türü : Öykü

Aralık 2016, Ankara, 1. Baskı, 104 sayfa

Yazarın bu serideki ikinci kitabı. Ilk kitabı “Adam vitrinin önünde duruyordu” ile başlıyordu. Cinsiyet değişerek aynı paragraf ile başlayan 30 hikaye daha.

Yazar üçüncü seri ile bu kitabı devam ettireceğini ve “Çocuk vitrinin önünde duruyordu.” diye başlayarak devam edeceğini belirtiyor.

Aynı cümle ile başlayan ama hiçbiri diğerine benzemeyen hikaye yazmak kolay iş değil. Hiç biri beklenen bir senaryo ile çıkmıyor okuyucunun karşısına. Her hikayede akla gelmeyen başka bir dünya var. Hatta bu hikayeyi kadının vitrindeki beğendiği elbise ile nasıl bağlayacak?” diye okuyucu sık sık hayrete düşüyor. Ve çoğu defa da okuyucuyu ters köşeye yatırıyor yazar Zeynep Yenen.

Hikayelerin bir kısmında gazete haberlerinden faydalanmış ve kurguyu bunların üzerinden yapmış. Bu bir kolaylık. Ancak bunları kırmızı bir elbise ile bağlamak bir ustalık işi.

Hikayelerin bir kısmında yazarın tıbbi bilgisini, hastalıkları, bir kısmında tiyatroyu, sahneleri kullandığını ve bunu da ustalıkla yaptığını görüyorsunuz. Çok yönlü olmanın bir sonucu bu herhalde.

Kırmızı pahalı bir elbise ile ne kıskançlıklar yapılır, ne gönüller alınır, ne umutlar yeşertilir veya… Elbise bir bombacının bedeninde nasıl işe yarar? Robotların dünyasında ne olabilir? Cevapları bu hikayelerde gizli.

Yazar ikinci kitabı ile kalemini yeni ve iddialı kurgularla okuyucuya sunuyor.

Imla hataları var. Ancak oldukça az. Düşük cümle hemen hiç yok. Hızlı, zevkli okunabilen ve farklı bir öykü türü kitabı.

------------


Ayşe Filiz Yavuz, 2017, Ocak