Ayşe Filiz Yavuz

 

 

KARTALLAR SINIR TANIMAZ / Ali Kafkasyalı
 

Kartallar Sınır Tanımaz
Yazar: Ali Kafkasyalı
Karınca Yayınları, Ankara 2020, 1. Baskı,
Türü: Roman,
478 sayfa

Yazar bir akademisyen. Roman tadında hatıralarını anlatmış. Kitabın baş kahramanı olan Aloy Hacı yazarın kendi babası. 1920 civarında Azerbaycan, Gürcistan’ın Ruslar tarafından işgalini takiben, Türkiye’ye göç eden kardeşlerimizin hayatını babası üzerinden anlatmış.

Önce silahlı bir birlik kurup “Kafkas İntikam Birliği’ Azerbaycan ve Türkleri özgürlüğüne kavuşturmayı kararlaştıran bir grup vatanseverin içlerindeki iki hainin ihbarı ile yakalanması, bazılarının ölmesi, Aloy Hacı’nın gözünün kör edilmesi ve mecburi olarak Türkiye içinde sürgün edilmesi ile devam eden olaylar anlatılıyor. Bu arada memleketlerinde kalan bazı akrabalarını kaçırmak, onlara kavuşmak, Ermenilerle çatışmak gibi çok maceralı, meşakkatli bir hayatın içinden gelen yazarın hayatı, film tadında anlatılmış. Yazarın ilk romanı ancak çok iyi kaleme alınmış bir kitap. Biraz uzun. Gerekli olmayan bölümler de var. ancak sıkmıyor. Çok canlı. Olayların geçtiği mekan ve dönemi yaşatıyor.

‘Tarih her zaman anlatıldığı gibi değildir’ diye bahsetmiş girişte yazar. Kuru kuruya okunan tarihin arkasında neler olur ve biter; genellikle bilinmez. Ya da ayrıntı denilip geçilir. Burada yazar olaylar, duyguları, yaşanan ayrılıkların insanda yarattığı yıkımları ve en sondaki Enver karakteri ile düşmanın her zaman yanımızda içimizde olduğunu gösterir ve anlatır. Sınırların ayırdığı aileler, böldüğü köyler… Babasını anasını bilemeyen evlatlar… Sırf Türk olduğu için yok edilmeye çalışılan insanlar. Yetmez, bir zamanlar Rus Hükümetinin (SSCB) etkisi ile kendi kardeşine yapılan işkence ve ölümler. Kraldan çok kralcı olmak, insafsız ve akılsız bir insan olmak… Ya da insan olamamanın sonucunu görmek… Bu kitapta farklı duygu ve olayları, bunların gerçek olduğunu hatırlamak, okumak okuyucuyu etkiliyor.

Kapak ve aı daha cazip olabilirdi.

Heyecanlı, akıcı bir kitap, roman şeklinde okunan bir tarih.

Güzel bir kitap.

Yazarın kalemine sağlık.

----------------

2020 Ekim/ Ayşe Filiz Yavuz