Ayşe Filiz Yavuz Avşar

 

 

KONFORLU YALNIZLIK

Yazar: Menşure Füsun Oral

Türü: Hikaye

2017, Ankara, İlk Baskı

İlk bakışta isme dalıp gidiyor insan. Bir dil ustası öğretim görevlisi ise “Bu ismi ben bulmalıymışım. Ne kadar güzel.” diyor. Yalnızlık her zaman kötü değildir. İnsana kendini dinleme, düşünme, başkalarının müdahalesi olmadan karar verme imkanı sağlar. Konfor ise kişiye göre değişir. Eğer bir yazar içinse bu…Ya çay, ya kahve, içen için sigara, bir rahat koltuk, karşısında güzel bir tabiat parçası… Elinde de ya kalem, ya bilgisayar ya da eskiden kalanlar için daktilo tuşları…

Konforlu yalnızlık bir hikayenin adı. İlginç bir hikaye. Sonunu tahmin etmek mümkün değil. Diğerleri gibi. Konforun nasıl bittiğini anlamak için bu hikayeyi okumak gerek. Yazar yıllar içinde gazetelerin üçüncü sayfalarındaki ilginç olayları biriktirip bunların verdiği ilham ile hikayeleri oluşturduğunu belirtiyor. Hepsi hem gerçek, hem kurgu. Aslında hayatın kendisi. Hayatımız da bir kurgu değil mi?

Yazar 22 hikaye yazmış kitabında. İçinde cinsellik olmayan, kadını da erkeği de birlikte işleyen hikayeler. Ne bir kadın kitabı ne erkek egemen hikayeler topluluğu. Sevgi var. Beklenmeyen tahmin edilemeyen ilginç sonlar var. Ölüm var, cinayet var ama şiddet verilmeden yazılmış cinayetler… Siz sadece olayı algılıyorsunuz. Şiddetsiz yazılmış şiddet hikayeleri. Zenginlik var hikayelerde ama kanaatkar insanların varlığı olarak. Umutsuzluk yok. Üzüntü var ancak tevekkülsüz değil.

…

Yazarın ilk kitabı olacak bu. Kaleminden zorlanmadan çıktığı belli. Çok rahat akıp gidiyor hikayeler. Belli ki bir yetenek var. Ortaya bu yaşa kadar dökülmemiş gizli kalmış yazılar... “Hadi yaz bakalım!” denip biraz arkasından itelenince kısacık bir sürede ortaya çıkan bir kitap olmuş. Bundan sonra da güzel hikayeler çıkacağı kesin. Şimdiden kalemine sağlık.

Başarılı bir yazı hayatı bekliyor Sayın Oral’ı.

---------------

Ekim 2017; Ayşe Filiz Yavuz