Ayşe Filiz Yavuz

 

 

Nisan Kadınları / Haz: Emine DUMAN


 

NİSAN KADINLARI

Bin Dallı Edebiyat Topluluğu’nun ilk ortak yayını

Türü : Öykü

Yayına Hazırlayan: Emine Duman

Temmuz 2020, 1. Baskı

Dorlion Yayınları, Eskişehir, 240 sayfa

Yeni Bir Edebiyat Topluluğu. Kurucuları “Türk Ocakları, Sanat Edebiyat Kurulu içinde faaliyet gösteren “Kuşlukta Yazarlar” Topluluğu üyelerinden bir gurup Hanım birleşerek bu grubu kurmuşlar.

Kitap sadece kadın değil, erkeklerin de yazdığı kadın hikayelerinden oluşuyor. Çevremizden, hayatımızdan, gazetelerden, medyadan duyduğumuz, aşina olduğumuz, ya da yaşadığımız, bildiğimiz, hatta bizim bile dahil olduğumuz hayatlara dair öyküler bir araya getirilmiş.

Kadın anlaşılması zor bir varlık olarak ifade edilir. Oysa gerçeğe, bu kitaba ve kadını anlatan başka kitaplara bakınca kadının istediği çok değildir(istisnalar dışında). Anlaşılmak, anlayışla karşılanmak, sevilmek, paylaşmak, bir çift sıcak söz veya bakış...

Bunları vermek bir yana, acıyı yaşayan kadınlar var çoğunlukla hayatta. Her yük omuzlarına yüklenmiş olan, buna rağmen hayata tutunana kadınlar.

Kitapta erkek yazarların da kadını yazdığını görmek mutluluk verici. Anlayan ve anlamaya çalışan erkeklerin kadını yazması güzel.

Ya kadınlar... Erkek hayatını ve hikayelerini yazar mi diye akla geliyor hemen. Bu kitabın arkasından erkeği yazan kadınlar da olmalı ya da bu yazarlar bir de erkekleri anlatan hikayeler yazmalı diye aklıma geliyor.

KAPAK:

Çekici, güzel. Akla hemen Gagauzya’da bahar gelince ağaç etrafında dans eden paganlıktan kalan alışkanlıkların görseli ve hikayesi geliyor.

Kitap dili: İçinde usta kalemlerin yanında, yeni kalemler (en azından benim öyle bildiğim) yazarlar da var. Bu hemen fark ediliyor. Ancak yine de editörün dokunuşu hemen belli oluyor.

Konular: Sıradan olanlar yanında, sonu veya konusu itibari ile çok farklı hikayeler de var. Kalemin ustalığına göre hikayelerin sıradan olanları da okunur hale gelmiş. Sonu sürpriz bitmiş hikayeler de var.

Dil hatası, imla hatası oldukça az.

Yazarların kalemine sağlık.

 

------

Aralık 2020/ Ankara/ Ayşe Filiz Yavuz