Ayşe Filiz Yavuz

 

 

SAİM-NAME / Saim Sakaoğlu

 

SÂİM-NAME

Bir Adın Hikayesi

Prof. Dr. Saim Sakaoğlu

 

Kömen Yayıncılık

1.Baskı, Mart 2014, Konya

Fotoğraflarla 240 sayfa

 

Yazar çok sayıda bilimsel kitaba imza atmış ve sahasında bilinen bir edebiyat profesörü. Bu üretkenliğin üzerine bir de kendinden yola çıkarak adı ile ilgili olan bütün topladıklarını bir araya getirip kitap hazırlamış.

 

Kitap 20 bölümden oluşuyor. Kaynaklar ve anket kısmı, bunlara verilen cevaplar, son ek, fotoğraflar ile birlikte 240 sayfalık geniş bir kitap orta çıkmış.

 

Bir isimden yola çıkarak insan ne yazar diyorsunuz ama hoca bulmuş. Yurtiçi ve dışında bu ismin anlamı, kimlerin kullandığı, anlamları, mekan, tabela, haberler, saimeler, bu ismi taşıyan sporcu, işadamı, bürokrat, siyasetçiler, sanatçılar, bilim insanları vs…

 

Bu adın içindeki harflerle yapılan yeni isimleri dahi, eklemeler yaparak bu kitaba almış, bunu da ad oyunları olarak bölüm haline getirmiş.

 

Bu ad ile ilgili istatistikler, Saimbeyli ilçesinin ismini veren şehit kaymakam Saimbey ve Ankara’nın Saime Kadın semti de bu kitaba girmiş.

 

Ad bilimi ile ilgilenenlerin dikkatini çekecek, farklı bir kitap olmuş. Ama hocamız bu isimle ilgili bilgileri toplamak için oldukça çok çalışmış.

 

…

 

Bu kitap gerekli bir kitap mıdır, yazılması veya okunması şart mıdır sorusu hemen insanın aklına geliyor. “Okuyunca ne kazanacağım?”

 

Görünüşte böyle algılansa da aslında ad ilimi “onamotoloji” önemli, değeri tam anlaşılamamış, üzerinde az çalışılan bir bilim dalı ve böyle bir kitabın da değerli yazarın kendi isminden yola çıkarak yazılmış olması kültürel açıdan önemli. “Neden bu isim koyulmuş, anlamı ne, insanlar neden tercih etmiş, yaygın mı?” Hatta isimler ve kişiliklerin bağlantısının incelendiği günümüzde bu ismi taşıyanların ortak karakter özellikleri var mıdır? Bunlar bile bu saha için önemlidir ve kitap üzerinden, bu bilgilerin sadece bir kısmı bile kullanılarak makale yazılabilir.

 

Böyle bir konuda kitap yazdığı ve birçok farklı bölüm hazırladığı için Saim Hocamızı tebrik etmek gerekir.

 

Saim Hocamız kitabın en başından bazı engeller koymuş. “Bu yaştan ve tecrübeden sonra kitapla ilgili eleştiri almak istemiyorum. Önemli olan birikimlerimi kitaba dökmek.” anlamında mesaj vermiş. Bu yüzden kitap yıllarını Türk kültürüne harcamış bir öğretim üyesinin birikimlerinden faydalanmak amacıyla okunmalı.

 

Kitaptan kendime epeyce not aldığım yerler oldu. Ad bilimi ile ilkokul çağından beri ilgili olan benim için farklı bir eserdi. Seyahat sırasında sıkılmadan okuyabildiğim ve kolayca bitirdiğim bir kitap oldu.

 

Hocamızın eline sağlık.

 

---

Prof. Dr. Ayşe Filiz Yavuz

İran, Haziran 2019