Ayşe Filiz Yavuz

 

 

SANCI / Bahtiyar Aslan


 

Türü: Hikaye

Sessiz hikâyeler alt başlığı ile yazılmış.

Yazar: Bahtiyar Aslan.

Ötüken Yayınları

İstanbul 2020/ 144 sayfa

11 hikâye

Yazar: Meslekten edebiyatçı, Bandırma Üniversitesi öğretim üyesi. Türk Edebiyatı dergisi yayın yönetmeni. Şiir kitapları daha ağırlıklı olarak yayınlanmış olan, edebiyatın içinde yaşayan biri.

Kitabın ismi hemen Emine Işınsu’nun romanını çağrıştırıyor. Ama bu bir hikâye. Hikâyeler klasik yapıdan çok farklı. Anı, deneme, hayallerle süslenmiş yazılar.

Hani insanın aklından saniyeler içinde geçen binlerce duygu, düşünce, fikir vardır. Rüzgar gibi geçer. Zaman zaman neden oraya geldiğinizi bile unutursunuz. Öyle bir yazılar bütünü.

Yazmaya kalkışsanız yazamazsınız. Unutulur. Akıldan neler geçtiği hatırlanmaz. Hatta kuru cümlelere döner. Zevksiz, tatsız, tuzsuz, ekşisiz, acısız. Ama size bir koku, görüntü, bir renk hatırlatır bunları ve bu düşünceler kafadan geçerken zaman da geçiverir.

Bir otel odası, bir kahvehane, bir bayır, eski bir evin kösesi... Birçok şey söyler size. Binlerce şey anlatır.

Bu kitabi okurken öyle oldu. Yazar kendini mi anlatmış hikâyede, beni mi diye düşündürüyor. Söylenmeyecek saçma fikir gibi gelen dünya kadar cümlemizin altında ne var, onu yazıyor.

Cümlelerin arasından çok sayıda güzel söz bulunabilir. Ya da kitap biraz okunup sonra vazgeçilip, bırakılabilir. Çünkü heyecan, olay örgüsü, konuşma, başlangıç, son yok. Merak yok. Ne olacak sorusuna, sonra ne olmuş sorusuna verilecek cevap yok. Anı desek tam değil. Çünkü ufak kırıntılar serpmiş yazıların arasına, hatta sonra bunları asla yaşamadığını da eklemiş.

İmgeleri, denemeleri, dalıp gitmeyi, içinde kendinden bir şeyler bulmayı isteyen derin düşünceli insanlara...

Biraz yalnızlara...

Sadece okuyup dalmaya, geçmişi hatırlamaya niyetli insanlar okumalı kitabi.

Hikâye yazmak hem kolay hem çok zor. Olay örgüsü olmayan hikâye ise daha da zor.

Yazar deneme ağırlıklı hikâye yazarken hiç zorlanmamış. Yazıların okunuşundan çok belli. Tecrübeli ve iyi bir yazar olduğu hemen belli olan yazara ait okuduğum ilk kitap.

Sessiz hikâyeler demiş adına. Öyle sessiz, koşmuyor. Sadece düşünüyor, düşündürüyor, hatıralar arasında dolaştırıyor.

Sessiz ve yorgun ruhlara ait hikâyeler.

Çiğlik atmadan çiğlik atan hikâyeler

Sayfa sayfa, satır satır, cümle cümle, dura dinlene, hissede hissede okunacak deneme-hikâyeler.

Kalemine sağlık yazarın

 

------

 

2021 Ağustos/ Ankara

Ayşe Filiz Yavuz