Ayşe Filiz Yavuz

 

 

TIBBİYELİ MUHARREM / Dr. Hasan Erbay

 

TIBBİYELİ MUHARREM

 

Yazar: Hasan Erbay

 

Türü: Hikaye

 

Serencam Yayınları, 1.Baskı, Ocak 2019, Ankara

 

160 sayfa, 12 Hikaye

 

Bir hekim ve öğretim üyesi olan Hasan Erbay kendisinin  Tıp öykücülüğü adını verdiği bir tür ile çıkmış okuyucunun karşısına. Birbirinden güzel zevkle okunacak 12 hikaye yazmış.

 

Hikayeler gerçek hekim-hasta hikayeleri. Yazarın hekimlik hayatında başına gelen, karşılaştığı olayların hikayeleştirilmesi.

 

Hekimler de yazar olur. Hem hasta bakar, hem yazar. Sayıları giderek artan hekim yazarların arasında iyi bir dil, iyi imla, güzel anlatım ile çok rahat okunabilen ve bitmeden kalkılamayan bir kitap ile katılmış Hasan Erbay.

 

İlk hikaye geçmiş yıllarda basına da yansıyan bir hikayeyi anlatıyor. Hekime şiddet…Trajikomik denilen bir hikaye. İnsan  ağlasa mı gülse mi karar veremiyor.

Başka hekim şiddet hikayeleri de var. Hayat karartan, boşa giden emeklerin hastalar tarafından haksız olarak nasıl yapıldığını anlatan hikayeler…

 

Torbayı yırtmak da imkansızlıklar içinde bulunan çarelerin hekimler için sık rastlanan durumlar olduğu, zeka ile sorunları çözmek için çare üretebildiklerini gösteren ve güldüren de bir hikaye.  

 

Kaçırılan sınavlar ile hayatın birden bire ters dönmesini anlatıyor “Tıbbıyeli Muharrem” hikayesi.

 

Ilçe pazarında satılan bir yiyeceğin bir ilçe de ortaya çıkardığı olağanüstü hal durumu var “Kuşcu Nusret” hikayesinde. Birden bire acil servise yığılan yüzlerce hastanın hastaneyi nasıl zora soktuğu, enfeksiyon kaynağının bulunmasının nasıl zor olduğunun hikayesi.

 

Hasta mahremiyeti de trajikomik hikayelerden birisi. Hasta yakınlarının nasıl tanınması gerekir, nasıl anlaşılır? Zevkle okunacak  bir hikaye.

 

İçinde bir de kopya çekme hikayesi var. Her öğrencinin dikkatle okuyacağı bir olay. Yani aslında herkesin hikayesi.

 

KAPAK: Yakada veya kolda yazan “doktor” yazısının üstünden damlayan kanlar. Evet… Hekim her gün kendisine yöneltilen şiddetin korkusunu yaşayarak hizmet veriyor. Çarpıcı bir kapak olmuş.

 

ELEŞTIRI: Sayfa 38 de 9 haftalık gebelik için elma büyüklüğü ifadesi tıbben fazla olmuş. Gerçekte 2-3 cm olması gerekir.

Sayfa 75 de ise olayın enfeksiyon kaynağı değil, deli bal denilen bir çeşit balın yaptığı hipotansiyon,  bulantı kusma ile seyreden bir durum olduğu izah edilmeliydi bence.

 

Hekim meslektaşımıza tebrikler

 

---

 

2019 Şubat/ Ankara

Ayşe Filiz Yavuz