Ayşe Filiz Yavuz

 

 

ÜSKÜDAR'DA BİR ATTAR DÜKKANI / Ahmed Yüksel Özemre

 

Kubbealtı Yayınları, 27. Baskı, 110 sayfa,

2019 İstanbul

Türü: HatıratYazar Türkiye’nin ilk atom mühendisi Prof. Dr. Ahmet Yüksel Özemre. Çocukluğunu geçirdiği ve hayatına yön veren attar dükkanı, oranın sahipleri olan Düzgünman’lar ve oranın müdavimi olanlarla ilgili hatıralarını kaleme almış. Öyle beğenilmiş ki 27 baskı yapmış.

3-5 yaş arasında başlamış o dükkana gitmeye, babasıyla beraber. Oraya gelenler sadece çevre esnaf değildir. Bilakis tasavvuf ehli, başka sanatlarla ilgisi olan, bu ilgi seviyesi ustalık seviyesinde olan kişilerdir. Dükkanın sahibinin oğlu ve sonra da kardeşi ile beraber işleticisi olan Mustafa Düzgünman mesela dünya çapında bir ebru sanatçısıdır. Hat sanatçıları, teşbih ustaları, müfessirler, ciltçiler, şeyhler, tekkelerin postnişinleri, türbedarları... En güzel sesli hafızlar, şairler...

Kitap sadece bir hatırat olarak kabul edilmemeli. Geçmişte kalan güzel hasletler, vefa, kaybolan kültürümüz, eskinin hürmetli insanları, esnaf olmanın inceliklerini bilmek, hakka riayet var bu kitapta.

Geçmişe özlem var. Bu gün artık görülmeyen güzellikleri hatırlatan ve özleten bir hasret. Hem karakterleri, hem kültürü, hem değerli şahsiyetleri hatırlatan ve sonra özleten bir hatırat. Kitapta tasavvuf, irşat, musiki, Allah ve Peygamber aşkı, zarafet, bereket var. Meczuplara bile gösterilen hoşgörünün ve sevginin izleri var.

Tanıdık isimler, ilginç olaylar, kamil insanlar, donanımlı şahsiyetler, günümüz sisteminde kurban verilmiş bir kültür ve ruh var.

Kitap bu özellikleri dolayısı ile ödül de almış. İçinde o attar dükkanına ve orada bahsi edilen insanlara ait fotoğraflar ve çini kalemle yapılmış güzel resimler de kitaba ayrı bir güzellik katmış.

Artık kendisi de vefat etmiş olan eski değerli bilim adamımız olan yazar Prof. Dr. Ahmet Yüksel ÖZEMRE’ ye rahmet olsun.

------

Ayşe Filiz Yavuz

2020/ Mayıs/ Ankara