Ayşe Filiz Yavuz

 

 

UZAK HAYALLERE DOĞRU / Hasan Basri Şenel
 

UZAK HAYALLERE DOĞRU

Kutup Yıldızı

 

 

Hasan Basri Şenel

 

Eşik Yayınları, İstanbul, 2021

 

1.Baskı, 340 sayfa

 

 

Hasan Basri Şenel son yıllarda iyi işlere imza atarak kitap ve tarihten hoşlanmayanlara da hitap eden güzel romanlar yazdı. Bu önemli bir vazife ve değerli bir iş oldu. Kut’ulAmare, İstiklal Harbi’ndeki İstiklal Yolu’nun hikayesi gibi.

 

Kore Savaşı Türk askerinin insanlığa altın harflerle savaşmanın, insanlığın ne olduğunu gösterdiği bir dönemi oldu. Bütün tarihinde olduğu gibi... Uluslararası bir görevin gözbebeği olmayı, en büyük cesaretle kahramanlıklar yazılmasını gösterdi. Bu savaş az işlendi. Son yıllarda çekilen Ayla filmi ile biraz dikkat çekti, gençler arasında. O olmasaydı belki kimse askerimizin insanlık adına Kore’ye gittiğini bile hatırlamayacak, ya da bilmeyecekti. Bu yüzden önemli, gerekli bir ihtiyacı karşılayan bir roman  bu kitap.

 

Yazarın Kore’de savaşmış olan dayısı Kemal’in hatıralarından yola çıkarak kaleme aldığı bir kitap.  Dayısı Çavuş Kemal ve onun can askerlik arkadaşı Cemal’in Kore’ye gidişleri, orada yaşadıkları, kahramanlıkları anlatılır kitapta.

 

Sadece Türk askerinin kahramanlık, cesaret, akıl, feraseti yoktur kitapta. Soğuk, yağmur, kar, bilinmez ve korkunç bir tabiat, açlık, yorgunluk, uykusuzlukla mücadele vardır. Şehit olmuş arkadaşlarının acısı vardır.

 

Dahası... Amerikalıların müttefik olarak yaptıkları dostane(!) hareketin sonuçlarının bizim için çıkaracağı ağır sonuçlardan nasıl kurtulduğumuzu ya da bu vartaları nasıl atlattığımızı da anlatıyor.

 

Savaşlarda müttefik olmak bir ciddiyeti gerektirir. Bir sorumluluğu vardır. Ancak bunun ne olduğunu bilmeyen veya kasıtlı olarak destek olamayan bir savaş ortağının gerçek yüzü de daha o zamandan gösterilmiş, ortaya çıkmıştır.

 

Çavuş Kemal orada tanıştığı Yu Lin’e aşık olur. Yanar, tutuşur. Ama bu aşk hikayesi nasıl biter, kitabın sonuna kadar da belli olmaz.  Çavuş Kemal’in hayatının nasıl devam ettiği de ancak kitabın son sayfalarında öğrenilir.

 

Bu kitap, sayısı giderek azalan Kore kahramanlarının, gazilerinin kitabı. Anlatılmayan hikayelerin kitabı. Üstünde sayısız film çekilecek, kitap yazılacakken hiç üstünde durulmayan bir dönemin kitabı.

 

ELESTİRİ

 

Kapak böyle iyi bir kitap için hiç dikkat çekici değil. Soluk renkler hakim ve askerlerimiz yakından bakılmayınca anlaşılmıyor.

 

İsim de daha dikkat çekici olmalı.

 

Kitabın içinde, başında bir yerlerde o dönem neden bu savaşın olduğu, Türk askerinin oraya hangi amaçla gittiği ile ilgili özet ama doyurucu bilgiler de olsaydı keşke.

 

İçinde askeri hareket, mevkilerden çok bahsedilmiş. O coğrafyayı bilmeyenler için (ki bilen çok azdır) oldukça fazla bilgi gibi gelebilir. Kitabın arka veya baş kısmına bir harita konabilir miydi acaba? Bu bir roman olsa bile farklılıklar olması kitabın roman vasfını bozmaz, hatta dikkat çekici bile olabilirdi. Ya da mevki, mıntıka, coğrafyadan daha sade olarak bahsedilebilir miydi?

 

Sayfa 83 de “heyecan yapmak” dan bahsetmiş. Zamanın diline uygun değil.

 

Sayfa 113 ve 114 de albay ismi farklı yazılmış,  Gumby ve Gambi  şeklinde.

 

241 de dümdar kelimesi kullanılmış. Askerlik terimi. Dip not olarak anlamı yazılabilirdi.

 

Kitapta yazar biyografisi yok.

 

Bazı imla hataları var, ancak oldukça az.

 

Yazarın kalemine sağlık. Daim olsun kitapları.

 

 ----------------

 

Ayşe Filiz Yavuz

Ekim 2021/ Ankara