Ayşe Filiz Yavuz

 

 

EFENDİ DAYININ KOZALAKLARI/ Metin Savaş


 

Ötüken Yayınları

 

2013/ İstanbul

 

Turu: Roman ,  264 sayfa

 

Ödül almış kitap  ve yazarın ilk roman denemesi.  Kendi ifadesi ile birçok edebi sıkıntısı olduğunu belirtse bile, bu giriş yazısı okunmadığı takdirde kimsenin fark edemeyeceği kaliteli bir roman.  Sürükleyici, içten, kolay okunan bir kitap.

 

İçinde hüzün var, ölüm var, ayrılık var. Asik yüzlü insanlar var. Ancak sevgi, dostluk, geçmişin narin insanı, nezaket, vefa öyle çok ki. İnsan ümitsiz olamıyor. Geçmiş tatlı bir hatıra olarak yaşıyor. Gerçekte olmayan erguvan yokuşunun bugünle bağlantılı geçmiş hayatı, bu hayat içindeki aşk ve sevdalar... Mahallenin küçük kurnazlıklarla kotardığı evlilikler ve bu hayatı içlerinden çıkarmadan yaşayan Mualla ve Nafiz’in hikâyesi. 

 

Mualla kendisine kestane şekeri diyen dayısının vefatı için Bursa’ya gider. Hüzünlü, hatıra dolu, özlemli bir yolculuktur. Yolda aynı cenazeye giden Nafiz ile tanışır. Dayısının kaldığı konakta onun en sevdiği kozalakları arar ama bulamaz. Dayısı sır doludur. Bekârdır. Biraz meczup bilinir. Ama o başkadır ve aile aslında Nafiz’in de dâhil olduğu öyle bir olaylar zinciriyle çevrilidir ki.

 

Geçmiş ve günümüzü ustaca harmanlamış yazar.

 

Hüzün içinde depresyon yoktur. Umut vardır. Huzur vardır. Tıpkı Türk müziğindeki pentatonik yapı gibidir romanın akışı. Üzmeyen bir hüzün, umuda kollarını açmış bir geçmiş hikâyesi.

 

Olayların akışı devam ederken kozalakları unutturur yazar. Ta ki kitabin sonunda ancak akla gelir ve düğüm çözülür.

 

Keşke kitap bitmeseydi denilecek bir bitiş yapar yazar.

 

Yazarın ilk romanı ama usta işi bir roman. Bu yazarın yeteneğinde yatıyor. İyi ki ödül almış ve bir büyük yazar doğmasına fırsat çıkmış.

 

Sinema filmi, dizi film olacak bir konu, hikaye.

 

Neden bu kitabi hayatin koşturması arasında sonraya bırakıp bana imzalandığı 2017’de değil simdi okudum diye hayıflandım.  Belki de iyi ettim. Bu zevki simdi tattım.

 

 -------------

 

Ağustos 2021/ Ankara 

Ayşe Filiz Yavuz