Gevher Demirkaya Aktaş

 

ÖLÜMÜNÜN YILDÖNÜMÜ ANISINA KIYMETLİ ŞAİRİMİZ

MEHMET AKİF ERSOY HAKKINDA BİLİNMEYEN BİR OLAY

Mustafa Sagir Hintli Müslüman bir İngiliz casusuydu. Çok iyi yetiştirilmişti. En az beş lisan biliyordu. İngiliz istihbaratı önce bu adamı şehzadeler ve Osmanlı Padişahları arasında İngiliz düşmanlığı yapıp yapmadıklarını öğrenmek için görevlendirdi. Şehzadelerle arkadaşlık kurdurdu. Sonra Kurtuluş Savaşı kahramanlarının arasına sızdı. Onların çoğunu ihbar ederek sürgüne göndertti. ( Malta Sürgünleri)

Casus olduğunun ortaya çıkmaması için İngilizlerce on yedi gün sahte bir tutuklama yapıldı. Ardından Ankara’ya geldi. M.Akif Ersoy’la samimiyet kurdu. Böylece M.Kemal Paşa’ya yakın olacak ve fırsatını bulunca onu öldürecekti. Bu arada Mehmet Akif’in evine gidip gelmeye başladı. Mektup adresini de değerli şairimizin evini göstermişti. Mehmet Akif, Hint elinden, Mısır ve İstanbul’dan gelen çok sayıda mektuba şaşıyordu.

Bir gün kalınlığından yırtılmakta olan zarflardan biri dikkatini çekti, içinden boş kağıtlar çıktığını gördü. Gizlice meclise götürdü, yapılan incelemede mektupların görünmez mürekkeple şifreli olarak yazıldığı ortaya çıktı. Uzun soruşturmalardan ve mahkemelerden sonra Ankara’da Karaoğlan Meydanı’nın da ( Ulus Meydanı) asılarak idam edildi.

Notlarımın arasında bulduğum bu özel ve önemli bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim. İyi akşamlar saygılar, aydınlık huzur içinde yarınlar dileğiyle.

Kaynak:  ATAS İstiklal Mahkemeleri tutanaklarından alınmıştır.