Hatice Üzgül

 

Efsanenin Adı Şahmeran!

Röportaj: Ufuk Saka

MetroLife

Âdem’in yaradılış sürecini, Kâbil’in Hâbil’i neden öldürdüğünü, Nuh Tufanı’nı içinizde merak etmeyen var mıdır? Ya da tersine, tüm bu akıllara seza konular hakkında az veya çok bilgi sahibi olmayan? İşte bu çok merak edilen ve hakkında çok söz edilen konular, Anadolu topraklarına ait bir efsanede tekrar gündeme gelse şaşırır mısınız? Yazar Hatice Üzgül Şahmeran isimli “Efsane-Roman”ıyla okuyucusunu şaşırtmak istiyor…

Şahmeran

“Düşmanlarının ortaya çıkardığı bir efsanedir Şahmeran! Dostluğun ve husumetin, ihanetin ve pişmanlığın, bilgeliğin ve büyücülüğün çarpıştığı bir dünyada geçer. Belki bilirsiniz, kazananlar kaybetmeyi göze alanlar olur. Ve diyardan diyara, nesilden nesile aktarılır yüzyıllarca… Fakat çok önemli ayrıntıları hep eksik kalır. Ta ki bugüne kadar! Ta ki bu kitaba kadar!”

Şahmeran’ın arka kapağında yazıyor bunlar… Efsaneyi gerçeklerle harmanlayan ve şimdiye kadar hiç anlatılmamış kimliği ile Şahmeran’ı insanlarla buluşturan bu kitap, okuyucuyu sadece şaşırtmıyor, içine alıyor ve ufuk çizgisini sınırsıza yaklaştırıyor.

Neden efsane?

Hatice Üzgül’e sordum, neden efsane, neden Şahmeran diye… Cevabı aynen şöyle: “Her şeye, Türk efsanelerini romanlaştırma fikri ile başladım. Özel ilgimden dolayı biraz araştırma yapınca gördüm ki, geçmişimizde birçok mitolojik öğe, güçlü karakter ve Gök Tanrı’dan kut alan kahramanlar var. Okuduğum yüzlerce efsanede kolayca tespit edilebilen en önemli özellikler, tek tanrı inancı olması, sıkı bir ahlâki yapının varlığı, insan sevgisi ve masumiyetin ödüllendirilmesi… Dolayısıyla, unutulmayı, geri planda kalmayı hak etmeyecek değerleri taşıyorlar. Üstelik inanılmaz bir hayal gücü ile… Gençlere ve hayal gücü henüz ölmemiş yetişkinlere kuru öğütler vermektense, estetik kurgular içinde okuyucuyu alıp götürecek efsanelerle bir şeyler anlatmayı daha ilgi çekici buluyorum. İşte o yüzden de ‘efsane’ diyorum.”

Vampirlere karşı Şahmeran

Üzgül, efsane yazmaya karar vermesinin altında, azcık kafa tutma isteği olduğunu da gizlemiyor. “Fantastik kurgu adı altında, kan emici vampirlerin, vahşi kurt adamların, kendini beğenmiş cadı ve büyücülerin şirin gösterildiği ve kahramanlaştırıldığı bir dönemde yaşıyoruz” diyen Üzgül, gerçek gücün, çalışkan, dürüst ve erdemli insan olmak olduğunu yeniden hatırlatması gerektiğine inanarak Şahmeran’ı kaleme almış. Hatice Üzgül’ün, Şahmeran hakkındaki düşünceleri şöyle: “Şahmeran, Anadolu’da birçok kişinin en azından resmi ile karşılaştığı bir karakter. Yolda yürürken tanıdığı birini gören bir insanın durup karşısındakine selam vermesi gibi, okuyucunun da yazdığım esere bir tanıdıklık hissetmesini arzuladım. Bunu yaparken klasik Şahmeran efsanesine sadık kaldığım gibi, şimdiye kadar asla değinilmemiş, boşlukta kalmış yönlerini de kendimce tamamladım. Yani Tarsus’ta Şahmeran masalları ile büyümüş biri bile bu kitapta yepyeni şeyler okuyacaktır. Mesela, Şahmeran’ın kim olduğu, nereden geldiği, Camsab ile yıllarca neler yaşadıkları gibi bilgiler hiçbir yerde yok. Yani bildik sularda, bilinmeyen ve ayak basılmamış adalar sunuyorum keşfetmekten hoşlanan okuyuculara!”

Efsaneler hakkında

“Efsanenin Adı Şahmeran” bir üçlemenin ilk bölümü. Seri, “Efsanenin adı Lokman Hekim” ile devam edecek ve peşinden bambaşka bir efsane daha gelecek. Efsanelerin, çeşitli milletlerin sahiplenebildiği, dilden dile geçen masalımsı bir edebiyat türü olduğunu söyleyen yazar Üzgül, “Asya’da birçok Türk toplumunda Şahmeran (İşböke ve Erböke olarak) farklı farklı anlatımlarla karşımıza çıkar. Bu anlatımların mazisi çok gerilere kadar gider. Fakat aynı şekilde Yunan, Roma ve İran mitolojilerinde de ona rastlamak mümkündür” diyor. Üzgül’ün “Efsanenin adı Şahmeran” isimli romanında insanlığın dini tarihi ile ilgili birçok bilgi de var. Yazar, bütün bu bilgilerin, yoğun bir araştırma sonucu elde edildiğini söylüyor ve ilave ediyor: “Ve tamamen kendi oluşturduğum özgün kurgu bağlantısı ile veriliyor. Diyaloglarda İslamiyet’te genel kabul gören, Kur’an’ın, hadislerin ve dahası birtakım âlimlerin verdiği bilgilere sadık kalmaya çalıştım. Sonuç olarak ortaya, derinliği, felsefesi olan, bilgilendirici ve aynı zamanda fantastik bir kurgu çıktı.”

Hatice Üzgül

Hatice Üzgül kendisini; “Çocuk ruhunu çok seven bir zıpır, eski bir reklâm yazarı, hayatı birçok yönüyle gözlemlemiş bir meraklı, şehirden şehre dolaşan bir göçebe, yazarlığa gönül vermiş bir yolcu, hiç durmayan bir hayalperestim” diye tanıtıyor. İstanbul’da doğdu, büyüdü. Orada uzun süre reklâm yazarlığı yaptıktan sonra, üç yıl önce Ankara’ya taşındı. Avrasya Yazarlar Birliği’nin hikâye atölyesinde iki yıllık yazarlık eğitimimi tamamladı. “Efsanenin Adı Şahmeran” isimli kitabının yanı sıra “Gece Yolcusu” isimli bir öykü kitabı da var. Aynı zamanda Kuşlukta Yazarlar’ın ve Bala Kitap Topluluğu’nun üyeleri arasında.

Yayınevi: BİLGE KÜLTÜR SANAT

Türü: Efsane - Roman

Yazar: Hatice Üzgül

Basım Tarihi: Kasım, 2013

Etiket Fiyatı: 12.00 tlsimge